Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Caritas szykuje święconkę na wynos

Epidemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczne święta wielkanocne będą szczególne, bo bez tradycyjnego święcenia pokarmów, uczestnictwa w nabożeństwach Triduum Paschalnego czy wyjazdów do rodziny. Caritas Diecezji Drohiczyńskiej z myślą o osobach potrzebujących zorganizowała dwie akcje #swieconka+ oraz #dzielnybodobry. Wolontariusze Caritas przekażą im 1000 święconek oraz 1000 paczek.

 

Tegoroczne święta Wielkanocne będą zupełnie inne niż do tej pory. Wszystko przez epidemię, która zmieniła rzeczywistość w naszym kraju. Obowiązuje wiele obostrzeń: przede wszystkim zakaz przemieszczania się bez wyraźnej potrzeby oraz zakaz zgromadzeń. W tym roku nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów, które zawsze miało miejsce w Wielką Sobotę, z kolei z powodu zakazu zgromadzeń wierni nie będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach Triduum Paschalnego.

 

W tym roku Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przygotowała 1000 symbolicznych święconek. Akcja #święconka+ jest nawiązaniem do tradycji święcenia pokarmów.

 

Gotową święconkę przekażą osobom potrzebującym nasi wolontariusze oraz oddział Wojsk Terytorialnych, będzie ją można także wziąć z niektórych kościołów na terenie diecezji – mówi ks. Łukasz Gołębiewski, dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

 

Koronawirus wywołuje ciężkie zapalenie płuc. COVID-19 objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. To właśnie tym osobom jest dedykowana akcja #dzielnybodobry.

 

 

 

 Podczas tych trudnych chwil nasza Caritas zachęca diecezjan do zmobilizowania swoich wspólnych sił, by pokonać swoje słabości, przyłączając się do diecezjalnej akcji Caritas #dzielnybodobry – kontynuuje ks. Gołębiewski. – Jej celem jest objęcie opieką osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, nieporadnych, samotnie wychowujących dzieci, mieszkających na terenie Diecezji Drohiczyńskiej, którzy narażeni są na zarażenie wirusem oraz jego skutkami.

 

 

tekst źródłowy: www.se.pl