Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Warsztaty fotograficzne dla dzieci ze świetlicy

W miesiącu wrześniu i październiku b.r. młodzież uczęszczająca do Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas w Bielsku Podlaskim, i nie tylko, miała okazję wziąć udział w nietypowych zajęciach odbywających się pod nazwą „Co w srebrze piszczy? Podstawy fotografii tradycyjnej w praktyce”. Były to autorskie warsztaty fotograficzne prowadzone przez Andrzeja Sankiewicza w ramach projektu „Pociąg Kulturalny przystanek Bielsk Podlaski”.

 

Celem zajęć było zaproponowanie młodym ludziom pomysłu na konstruktywne spędzanie czasu wolnego poprzez zainteresowanie się fotografią analogową, która w dobie wykonywania zdjęć telefonami komórkowymi jest bardzo nietypową formą twórczą. Młodzi ludzie dowiedzieli się, że tak naprawdę, fotografia cyfrowa jest kontynuacją fotografii tradycyjnej, gdzie większość zasad została ustalonych ponad sto lat temu i mało kto zdaje sobie dzisiaj z tego sprawę.

 

Spotkania odbywały się raz w tygodniu w pomieszczeniach świetlicy specjalnie przygotowanych i wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Nie zabrakło też zajęć w plenerze. Na terenie Bielska można było spotkać młodych ludzi z aparatami analogowymi na szyi.

 

Kolejnym krokiem w prowadzonych warsztatach było samodzielne wywołanie własnego filmu i własnoręczne wykonanie odbitek w profesjonalnej ciemni.

 

Kulminacją warsztatów było ich oficjalne podsumowanie w Bielskim Domu Kultury, gdzie jedną z wielu atrakcji, była obszerna galeria zdjęć, którą mieszkańcy miasta nadal mogą podziwiać.

 

                                                                                               Autor: Sylwia Bagniuk