Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Małe podsumowanie pracy świetlicy w Rudce

Codzienny harmonogram zajęć  świetlicy w Rudce obejmuje: gry i zabawy grupowe, zajęcia plastyczno- techniczne, zajęcia muzyczne (słuchanie muzyki, zabawa przy muzyce, śpiewanie piosenek), zajęcia stolikowe ( gry planszowe, układanki, karty), zajęcia dramowe ( krótkie formy aktorskie), zajęcia kulinarne, spotkania w kręgu oraz liczne spacery. Podczas zajęć zapewniona jest opieka wychowawcza, udzielana pomoc uczniom w odrabianiu lekcji ( w szczególności uczniom słabszym. Zajęcia prowadzone w świetlicy pomagają również rozwijać uzdolnienia i zainteresowania wychowanków. Do świetlicy uczęszczają dzieci w wieku 4-12 lat oraz gimnazjaliści- jako wolontariusze.

 

Wychowankowie świetlicy szczególnie upodobali sobie zajęcia integracyjne, gry i zabawy wzmacniające pozytywne relacje w grupie, między dziećmi i wolontariuszami. Zajęcia plastyczne dają szerokie możliwości rozwijania zainteresowań i uzdolnień, pomagają kształtować odpowiednie cechy w psychice dziecka, takie jak wrażliwość na piękno, wyobraźnię, pamięć wzrokową, pomysłowość, cierpliwość sprawność manualną oraz wspomagają rozwijanie intelektu i logicznego myślenia. Podczas codziennych zajęć   stosowane są różne techniki plastyczne: origami, decoupage, quilling, kusudama, papierowa wiklina.

 

Rok 2016 obfitował w wiele różnorodnych zajęć i atrakcji. W czasie ferii zimowych 2016 w świetlicy odbyło się półzimowisko. W trakcie półzimowiska dzieci mogły zobaczyć spektakl teatralny „Pchła Krętaczka”, brały udział w wielu grach, zabawach, konkursach, zajęciach kulinarnych i plastycznych, oraz wycieczkach, zajęciach i konkursach muzycznych „Tak to leciało”, konkursie karaoke, warsztatach plastycznych, zajęciach ruchowych. Półzimowisko uatrakcyjniływycieczki do „Fikolandu” gdzie dzieci mogły wykorzystać nadmiar swojej energii oraz do kina w Białymstoku gdzie na wielkim ekranie obejrzały film pt. „Alvin i wiewiórki”.

 

W okresie Wielkiego Postu na świetlicy prowadzone były warsztaty ozdób wielkanocnych, które swój wieki finał miały podczas odbywającego się Gminie Rudka „Kiermaszu ozdób wielkanocnych”. Wolontariusze na stoisku  świetlicy sprzedawali  wcześniej przygotowane rękodzieła wykonane przez dzieci. W sobotę 2-go kwietnia dzieci oraz wolontariusze mieli przyjemność wzięcia udziału w Święcie Caritas organizowanym w Sokołowie Podlaskim.

 

Maj obfitował w wiele atrakcji, z których mogły skorzystać wychowankowie świetlicy oraz wolontariusze. Między innymi mieli możliwość spędzenia dnia w Jurajskim Parku Dinozaurów „Muzeum Dziejów Ziemi”, gdzie mogli poznać wiele ciekawostek z życia pradawnych stworzeń. Dzieci korzystały z atrakcji proponowanych przez park oraz zorganizowanego ogniska. Z wielką ochotą dzieci zaprosiły do świetlicy swoje Mamy,  na własnoręcznie przygotowany poczęstunek i przedstawienie pt. „Kopciuszek”, aby razem świętować ich dzień. Również w maju wolontariusze uczestniczyli w Festynie Rodzinnym Caritas w Siemiatyczach, gdzie prowadzili zajęcia z chustą Klanzy, oraz malowali twarze dzieciom.

 

W niedzielę 12 czerwca w Rudce odbył się Festyn „Powitanie lata u Ossolińskich”, na którym świetlica Caritas miała swoje stoisko. W pierwszych tygodniach lipca w świetlicy zorganizowane zostały półkolonie, gdzie i tym razem dzieci mogły wykorzystać czas wolny na zabawach, konkursach, grach i wycieczkach. Podczas półkolonii dzieci miały czas wypełniony atrakcjami, a gdy pogoda nie dopisywała organizowane były gry i zabawy integracyjne, oraz liczne konkursy ( np. „Mam talent”, „ Miss i Mister półkolonii”, „ Najlepszy wolontariusz” ). Dzieci w trakcie spacerów zwiedzały okolicę i poznawały ciekawostki związane z życiem i historią Rudki. Półkolonie to nie tylko czas spędzony w świetlicy i na spacerach. Dzieci miały też możliwość wykorzystania swojej energii i świetnej zabawy podczas pobytu w „Fikolandzie”. Półkoloniści odwiedzili kino gdzie obejrzeli film pt. „ BFG. Bardzo fajny Gigant”. Zorganizowana również została wycieczka rowerowa do lasu.

 

W listopadzie dzieci i wolontariusze z świetlicy Caritas współorganizowali „Cecyliadę 2016”  wraz z Siostrą Kryspiną i chórzystami. Śpiewane były pieśni religijne, a po części artystycznej odbyła się dyskoteka. Największym zainteresowaniem dzieci cieszył się wyjazd na choinkę do Sokołowa Podlaskiego. Tam dzieci spotkały się z Świętym Mikołajem i przedstawiły wcześniej przygotowany taniec. Dzień ten był jeszcze bardziej wyjątkowy dzięki otrzymanym prezentom. Rok 2017 rozpoczęliśmy pełni nadziei, że przyniesie nam zmów wiele radości z czasu spędzonego razem w Świetlicy Caritas.

                                 

            Anna Stankiewicz – opiekun  świetlicy Caritas w Rudce