Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Międzynarodowa Letnia Akademia w Sokołowie Podlaskim

9 lipca 2017 r. w piękne niedzielne popołudnie Dom Miłosierdzia po raz kolejny zapełnił się dziećmi i młodzieżą – tym razem z trzech krajów – Białorusi, Ukrainy i Polski. Uczestnicy wraz ze swoimi opiekunami przyjechali na spotkanie integracyjne zorganizowane przez Wspólne Biuro Programu Współpracy Transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina.

 

Na realizatora spotkania pod nazwą „Letnia Akademia” została wybrana Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Spotkanie trwało zaledwie kilka dni, dlatego też przygotowany został bardzo bogaty program, którego realizację rozpoczęto od razu, aby wykorzystać każdą chwilę na rozmowy, wspólne zajęcia, bliższe poznanie swoich krajów. Po wspólnej kolacji nasi goście wyruszyli poznawać topografię Sokołowa  Podlaskiego.

 

Poniedziałkowy poranek był wyjątkowy. Na uroczyste rozpoczęcie spotkania przybyli zacni goście: Ksiądz Biskup Senior Antoni Pacyfik Dydycz, Wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz przedstawiciele Biura Projektu: Zastępca Kierownika Tomasz Jędrzejewski oraz Specjalista ds. Komunikacji Agnieszka Ćwikła.

 

Spotkanie rozpoczął  Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasz Gołębiewski, po nim zaś do zebranych swoje słowa skierowali: biskup senior oraz wicemarszałek Senatu. W  wystąpieniach zacni goście podkreślili, jak ważna jest integracja i wzajemne poznawanie się.  Zauważyli również, że szczególnie istotne jest dziś, aby młodzież wychowywała się w duchu wartości chrześcijańskich, które nigdy nie tracą  na aktualności i  dają cenny bagaż na przyszłość.

 

Grafik był wyjątkowo napięty. Dwa dni uczestnicy spotkania spędzili na wyjazdach. Pierwszy z nich to podróż do stolicy, gdzie przewodnik w bardzo ciekawy sposób pokazał najpiękniejsze i charakterystyczne miejsca Warszawy. Uczestnicy zwiedzili Starówkę, Łazienki Warszawskie, odwiedzili Stadion Narodowy. Druga wyprawa wiodła do Ciechanowca i Korycin. W tych dwóch miejscowościach, położonych w niedalekiej od siebie odległości,  uczestnicy poznali  życie w dawnych czasach i obejrzeli bogate zbiory starych maszyn. W Korycinach odwiedzili przepiękny ogród botaniczny, mieli też możliwość wzięcia udziału w warsztatach „Młody zielarz”, podczas których wykonywali własne mieszanki zapachowe  z udostępnionych ziół.

 

Uczestnicy kolonii odwiedzili także Państwową Straż Pożarną, spotkali się z sokołowską policją oraz pracownikami stacji sanitarno – epidemiologicznej. Każda ze służb przyjęła naszych gości z powagą i przekazała wiele ciekawych i praktycznych informacji.

 

Poza tym koloniści wzięli udział w poprowadzonych przez fachowców zajęciach deqoupage oraz garncarstwa. Profesjonaliści z Sokołowskiego Ośrodka Kultury poprowadzili również zajęcia taneczne i plastyczne. Wszystkie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wykonane podczas warsztatów prace uczestnicy zabrali do swoich domów.

 

Wieczory kolonijne służyły przede wszystkim integracji międzynarodowej społeczności. Przedstawiciele poszczególnych krajów prezentowali swoje zwyczaje, tradycje, piosenki. Podczas ogniska mogli skosztować też potrawy najbardziej popularne w danym kraju. Dużą popularnością cieszyły się również bardzo lubiane dyskoteki. Nie były jednak zwykłymi potańcówkami, młodzież bowiem dobierała swoje rodzime piosenki, głośno śpiewając i ucząc ich kolegów z sąsiadujących krajów.

 

W piątkowe przedpołudnie pożegnaniom nie było końca. Wymiana numerów telefonów, adresów, obietnice spotkań itp.

 

Pobyt w Sokołowie Podlaskim był przepiękną lekcją integracji młodych ludzi z trzech sąsiadujących ze sobą krajów. Liczymy na podobne spotkanie za rok.

 

Tekst: Maria Smorczewska

Zdjęcia: Ewelina Cieciera