Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Warsztaty dietetyczne i ekonomiczne

W Domu Miłosierdzia Caritas Diecezji Drohiczyńskiiej w Sokołowie Podlaskim, przy Parafii Miłosierdzia Bożego, Parafii świętego Jana Bosco oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej 08.05.2018 roku odbyły się warsztaty dietetyczne i zdrowego odżywiania oraz warsztaty ekonomiczne w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa Podprogram 2017 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Celem warsztatów dietetycznych oraz zdrowego odżywiania było podniesienie świadomości uczestników na temat zdrowego odżywiania się. Pani dietetyk uświadomiła słuchaczy, ile posiłków
 i w jakich odstępach czasu trzeba jeść oraz, że śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem. Ponadto poruszono temat diety w chorobach takich jak cukrzyca, nadciśnienie itp. Uczestnicy dowiedzieli się jak urozmaicić przyrządzenie owoców czy warzyw zamieniając je w pyszne i zdrowe koktajle, które z łatwością mogą zastąpić nam słodycze.

Celem warsztatów ekonomicznych było wzmacnianie samodzielności i kompetencji odbiorców pomocy żywnościowej w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. Prowadząca warsztaty opowiedziała uczestnikom jakie są sposoby na wprowadzenie oszczędności w swoim gospodarstwie domowym, jak kalkulować przychowy i wydatki na podstawie gospodarstwa domowego, tak aby właściwie tymi środkami gospodarować.

Uczestnicy wykazywali ogromne zainteresowanie warsztatami, chętnie w nich uczestniczyli, przygotowywali wspólnie koktajle, aby zobaczyć, że nie jest to nic trudnego i zajmuje mniej czasu niż sobie wyobrażali. Szczególnie kobiety bardzo pozytywnie odebrały warsztaty ponieważ dostały dużo porad i odpowiedzi na pytania.

Takie zajęcia są bardzo wartościowe dla ludzi, którzy nie mają na co dzień możliwości uczestniczenia
w różnych bezpłatnych warsztatach i skorzystania z porad czy podpowiedzi, tym bardziej, że są one niezwykle praktyczne.  Jest to forma oderwania się od codziennego życia, a przy okazji nabycia wielu nowych umiejętności  i wiedzy, której dotychczas nie mieli.