Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Podsumowanie Programu Pomocy Żywnościowej – Podprogram 2017

Podprogram 2017 już za nami. 30-go czerwca 2018 roku wolontariusze i pracownicy Caritas w Diecezji Drohiczyńskiej wydali osobom potrzebującym ostatnie paczki w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, Podprogram 2017. Od sierpnia 2017 roku 255,9 ton artykułów spożywczych trafiło do 4708 osób ubogich zakwalifikowanych do programu. Osoby najbardziej potrzebujące otrzymały między innymi cukier, mleko, ser, ryż, makaron, olej rzepakowy, powidła śliwkowe, koncentrat pomidorowy, pasztet, szynka, fasola biała, marchewka z groszkiem, herbatniki, miód oraz kabanosy. Pomoc można było uzyskać w 20 punktach wydawania żywności. Głównie były to Parafie oraz Ośrodki Pomocy Społecznej.

 

Caritas wspiera osoby i rodziny podlegające deprywacji materialnej, która polega na braku możliwości zaspokojenia potrzeb żywieniowych. Dlatego szczególną pomocą żywnościową podczas realizacji Podprogramu 2017 objęte były rodziny wielodzietne i dysfunkcyjne, które oczekiwały zwiększonej ilości produktów żywnościowych. Dostęp do pomocy żywnościowej  zapewniony był bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z poszanowaniem godności osób uprawnionych to otrzymania tej pomocy.

 

W ramach działań ze środków towarzyszących Caritas Diecezjalne przeprowadziły 21 warsztatów dla uczestników z dwóch  województw mazowieckiego i podlaskiego. Działania towarzyszące  realizowane przez Caritas prowadziły do nabycia przez uczestników działań  samodzielności i kompetencji w zakresie umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego. Działania te były realizowane w formie szkoleń bądź warsztatów przekazujących niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowany jest Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.