Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Zajęcia w świetlicy socjoterapeutycznej w Sokołowie Podlaskim

Końcówka wakacji w naszej świetlicy socjoterapeutycznej w Sokołowie Podlaskim, działającej dzięki realizacji projektu pn. Świetlica Socjoterapeutyczna „Dobre Miejsce” współfinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego, przebiega bardzo intensywnie. Z pewnością nie mamy czasu na nudę, a dzieci zachwycają nas coraz to nowymi pomysłami i niekończącymi się pokładami energii, zarażają wszystkich wokół pozytywnymi bodźcami!

 

Mały chemik

Zajęcia z chemii to istna gratka dla osób szukających prawdziwych wrażeń. Bo któż z nas nie chciałby samodzielnie wyprodukować bomby… do kąpieli, a następnie użyć jej do wieczornej toalety, umyć się wraz z przyjaciółmi na dworze w pianie wyprodukowanej z ciekłego azotu, płynu do mycia naczyń
i wrzącej wody albo poprzez mieszaninę różnych płynów doprowadzić do wybuchu gejzeru, przewodzić prąd za pomocą ziemniaka lub zrobić własnego slima? Na te lekcje dzieci czekają od samego ranka, nieraz skandując radośnie: "Kocham chemię!". Czyż takich słów nie chciałby usłyszeć każdy nauczyciel po swojej lekcji?  Jak twierdzi pan Piotr i jego fullerenowa ekipa żywe reakcje dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej w Sokołowie motywują do dalszej pracy, wymyślania nowych doświadczeń, które wprawiłyby w osłupienie małych uczestników warsztatów.

 

Wyprawa do Nadleśnictwa

Czy potraficie rozpoznawać nazwy drzew po ich liściach? Dzieci z naszej świetlicy socjoterapeutycznej nie mają już z tym najmniejszego problemu. Miały one bowiem okazję przemierzyć Ścieżkę Przyrodniczą, poznać wiele ciekawostek, jakie kryje las i dowiedzieć się, na czym polega praca leśnika. Te i inne informacje poznały dzięki życzliwości pań leśniczek, które chętnie opowiadały o lesie i odpowiadały na wszystkie pytania dzieci. Ponieważ najszybciej uczymy się poprzez doświadczenie, wychowankowie Caritas w Sokołowie mieli do wykonania wiele zadań. Dzięki nim utrwaliły wiadomości dotyczące typów drzew, mieszkańców lasu i potrzeby dbania o środowisko naturalne. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem, przy którym upiekliśmy kiełbaski.

 

Moje pasje

W świetlicy socjoterapeutycznej w Sokołowie Podlaskim rozpoczęliśmy cykl zajęć prowadzonych przez dzieci. W ten sposób chcemy pokazać różne zainteresowania dzieci i dać im możliwość zaprezentowania ich rówieśnikom. Pierwsze tego typu zajęcia poprowadziła Angelika, która, jak większość współczesnej młodzieży, ogląda kanały na Youtube, jak 5-Minutes i uczy się m.in. nowego zastosowania starych przedmiotów. 5-Minuts Crafts to swoisty poradnik, jak zrobić coś z niczego, jak dać nowe życie starym rzeczom. Dzięki prowadzonym przez nią zajęciom dzieci nauczyły się robić bawełnianą torebkę ze starej bluzki. Okazało się, iż do jej wykonania, nie trzeba nici czy maszyny do szycia, a jedynie odrobinę wyobraźni, cierpliwości, warto też mieć ostre nożyczki, ładne ozdoby
i sprawne ręce. Nawet chłopcy przekonali się do zajęć manualnych i wykonali dla swych mam piękne torebki na plażę czy do sklepu. Drugą nauczycielką była Majka. Jej głównym hobby jest biologia. Maja to żywa encyklopedia medyczna. Zna skład większości produktów, jakie kupujemy w sklepach. Wie, co oznaczają "kosmiczne" nazwy, które mięso jest "bombą witaminową" (dla uściślenia to wątróbka), potrafi opowiedzieć o witaminach jak nikt inny, wie, co zrobić, by nie urósł nam "bębenek". Swoją wiedzę prezentowała niezwykle ciekawie, przygotowując plansze i pracę w grupach pod nazwą Master Chef Junior. Zadaniem dzieci było przyrządzenie zdrowych, smacznych i pięknie prezentujących się potraw z zakupionych produktów. Zajęcia ujawniły nieodkryte dotąd talenty kulinarne uczestników. Dlatego jurorce nie udało się wybrać najsmaczniejszej potrawy, a tym samym wskazać faworyta – Master Chefa. Bowiem wszystkie dania zasłużyły na wyróżnienie.

Dziękujemy Angelice i Mai za wspaniałe lekcje i gratulujemy interesujących pasji, którymi chciałyście się z nami podzielić.

 

Muzyka

Każde kolejne zajęcia muzyczno-rytmiczne z Panem Pawłem ukazują rozwój talentów wśród naszych wychowanków, pozytywnie wpływają na rozwój mózgu dzieci oraz pozwalają walczyć ze stresem. Mamy uzasadnioną nadzieję, że zajęcia te, chociaż dla niektórych podopiecznych, będą początkiem drogi do spełniania swoich pasji i zainteresowań.

 

Socjoterapia

Jak zwykle niezawodne zajęcia socjoterapeutyczne z Panią Asią przyciągają i zachęcają do pracy nad sobą, poprzez zabawę, wszystkie dzieci. To dzięki nim, dzieci są spokojniejsze, chętniej pracują w grupach, są bardziej pozytywnie nastawione do życia i podejmowania nowych wyzwań.