Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

„Kromka Chleba dla sąsiada” 2018

Nasza akcja „Kromka Chleba” po wielu latach nieobecności w tym roku pojawiła się w nowej odsłonie w Caritas Diecezji Drohiczyńskiej i co ważne okazała się sukcesem. Sukcesem ludzi dobrego serca, którzy nie zapominają o pomocy dla bliźniego w niedostatku, biedzie. Ta akcja to przede wszystkim, powrócenie do tradycji szanowania Chleba, traktowania go z godnością, docenieniem jego wartości.

 

Przez te kilka dni, poruszyliśmy wspomnienia naszych rodziców, dziadków, pradziadów z czasów gdy przed przystąpieniem do posiłku odmawiali modlitwę, gdy chlebem dzielono się wspólnie, a gdy kromka spadła na podłogę była z szacunkiem podnoszona i całowana. Odświeżyły się także wspomnienia związane z unoszącym się zapachem wypiekanego chleba. Zapachem, który roznosił się po całym domu, a dzieci z radością czekały, aż chleb zostanie wyjęty z pieca, gorący i smaczny.

 

Obchody akcji „Kromki Chleba dla sąsiada” rozpoczęły się w naszej diecezji w dniu 9 września 2018 roku w Parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim, podczas obchodów dożynkowych poświęcono Chleb, którym podzielono się z wiernymi po uroczystości Mszy Świętej.

 

 W niedziele 16 września na Mszach Świętych ogłoszono informację o zbiórce żywności prowadzonej przez Wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas w sklepach Biedronka. Ogłoszenia parafialne wierni usłyszeli w: Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, Parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim, Parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku, w Parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim oraz Parafii Świętego Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim.

 

W terminie od 17 do 21 września ks. Michał Kisiel prowadził katechezy poświęcone docenieniu wartości i Świętości Chleba oraz jego historii dla młodzieży uczęszczającej do Zespołu Szkół  nr 1 w Bielsku Podlaskim. Natomiast ks. Tomasz Łapiński na spotkaniu Szkolnego Koła Caritas „Kościuchy” poświęcił uroczyście Chleb, którym podzielił się z wolontariuszami.

 

W dniach 21-22 września 2018 roku odbyła się zbiórka żywności w sklepach „Biedronka” na terenie diecezji drohiczyńskiej. Wolontariusze z Szkolnych Kół Caritas zbierali żywność w miastach: Sokołów Podlaski, Bielsk Podlaski, Brańsk oraz Węgrów. W sumie Wolontariusze zebrali 1022 kg żywności. Co pozwoliło przygotować 220 paczek żywnościowych, które po akcji zostały rozdane osobom potrzebującym.

 

Inauguracja obchodów Święta Chleba była celebrowana na Mszach Świętych z darem ofiarnym – Chlebem – w dniu 23 września. Tego dnia wierni z Naszej diecezji usłyszeli Homilię przygotowaną na to Święto przez Ks. Marka Deca zastępcę Dyrektora Caritas Polska, a nasi wolontariusze usłyszeli serdeczne podziękowania za pomoc i udział w zbiórce. Szczególne podziękowania skierowane zostały do Dobroczyńców, ludzi dobrego serca, którym los ludzi biednych, samotnych, słabszych i starszych nie jest obojętny oraz chętnie dzielą się swoją żywnością.

 

Uroczyste Msze Św. odbyły się w: Bazylice Mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, Bazylice Mniejszej – Narodzenia NMP i św. Michała w Bielsku Podlaskim, Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, Kościele Świętego Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim.
W Kościele Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim na uroczystości Mszy popołudniowej obdarowano dzieci 150 poświęconymi chlebkami.  

 

Ksiądz Biskup Senior Antonii Dydycz, także na niedzielnej Mszy Świętej w Serpelicach ofiarował dar ofiarny w postaci Chleba, włączając się tym samym w obchody kampanii społecznej Kromka Chleba Caritas.

Za wzięcie udziału w tej pięknej akcji Wszystkim serdecznie dziękujemy.