Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Warsztaty dietetyczne i przeciw marnowaniu żywności

Przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie dnia 08.02.2019 roku odbyły się warsztaty dietetyczne oraz przeciw marnowaniu żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa Podprogram 2018 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

 

„Żyj zdrowo!” hasło a zarazem tytuł warsztatu, który przygotowała Pani Paulina Wałachowska-Steć. Prowadząca uświadomiła uczestnikom zasady prawidłowego żywienia. Jednym z zadań uczestników było przedstawienie swojego dziennego jadłospisu – mieli opisać swój przykładowy jadłospis. W części praktycznej podczas przygotowywania potraw Uczestnicy podzielili się na 3 grupy. I grupa miała do przygotowania surówkę z selera, jabłka i orzechów włoskich, II grupa sałatkę z grejpfruta, a III grupa pastę z awokado i makreli. Uczestnicy podczas warsztatów wykazywali zainteresowanie zajęciami – zadawali mnóstwo pytań, wywiązywały się ciekawe dyskusje.

 

Warsztaty przeciw marnowaniu żywności miały na celu uświadomienie jak łatwo jest zapobiec marnowaniu żywności. Prowadząca przedstawiła prezentację na temat sposobów zapobiegania marnowaniu żywności. Po prezentacji był czas na pytania oraz refleksje uczestników.

 

Po zajęciach uczestnicy otrzymali pojemniki na żywność, fartuszki oraz torby na zakupy.