Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Spotkanie Informacyjne dla osób z niepełnosprawnościami w Ełku

W ostatni piątek 27 września, pracownicy Diecezjalnego Ośrodka Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych Caritas Diecezji Drohiczyńskiej spotkali się z osobami niepełnosprawnymi mieszkającymi w Ełku i w powiecie ełckim. Dzięki gościnności kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej Pani Małgorzaty Charubin spotkanie odbyło się w tutejszym Warsztacie. 

 

Rozpoczął je Jarosław Panufnik – koordynator Diecezjalnego Ośrodka Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, przedstawiając historię Ośrodka, jego, działalność, rozwój i plany na przyszłość.

 

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników Spotkania cieszył się wykład pani psycholog Anny Kot, który dotyczył labiryntów codzienności w jakich funkcjonują osoby z niepełnosprawnością, ich rodziny i bliscy. Uczestnicy spotkania poznali metody i techniki radzenia sobie w trudnych sytuacjach życia codziennego i nabyli pewności siebie.

 

Kolejnym punktem bardzo istotnym przede wszystkim dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością był temat dotyczący instytucji ubezwłasnowolnienia. Temat ten przedstawiła pani prawnik Żaneta Rosłan.

 

Osoby z niepełnosprawnością, to także kwestia aktywności zawodowej. W dzisiejszym świecie istnieje szereg obaw, często nieuzasadnionych dotyczących zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Sytuację na rynku pracy związaną z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnością przedstawiła doradca zawodowy pracująca w Ośrodku pani Aneta Rosochacka próbując chociaż w części przełamać te obawy.

 

Merytoryczną część spotkania zakończył Marek Wiewiórka pracujący w Ośrodku jako specjalista ds. rehabilitacji. W swoim wystąpieniu przedstawił metody rehabilitacji leczniczej dla osób z niepełnosprawnościami w warunkach domowych.

 

Podczas Spotkania Informacyjnego obecni byli także przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z Podlaskiego Oddziału.  

 

Po zakończeniu merytorycznej części był czas na wspólny obiad i zadawanie pytań specjalistom pracującym w DOWON.

 

Spotkanie Informacyjne współfinansowane zostało ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.