1). PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020 JEST WSPÓŁFINANSOWANY Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU POMOCY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM
Celem tego Funduszu jest ograniczanie ubóstwa poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego. Realizowany jest on we wszystkich krajach Unii Europejskiej i współfinansowany w 85% ze środków UE.
Pomoc w ramach PO PŻ kierowana jest do osób i rodzin o niskich dochodach i udzielana jest w formie paczek żywnościowych lub posiłków.
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej nie udziela bezpośrednio pomocy osobom potrzebującym, współpracuje w tym zakresie z parafiami i ośrodkami pomocy społecznej z terenu całej diecezji drohiczyńskiej. Lokalne organizacje partnerskie przekazują żywność osobom zakwalifikowanym do pomocy w pobliżu ich miejsca zamieszkania i oferują również inne formy wsparcia – aktywizujące, edukacyjne, integrujące.
PODPROGRAM 2018
CELEM PROGRAMU jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących, a jej celami szczegółowymi są:
a) organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich lokalnych, zwanych dalej OPL, zgodnie z zasadami PO PŻ,
b) racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPO oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym,
c) przekazanie artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami PO PŻ,
d) prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne.
OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: październik 2018 – czerwiec 2019
Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej [OPR] do Organizacji Partnerskich Lokalnych [OPL], które przekazują żywność bezpośrednio do osób potrzebujących.
KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI I SPOSÓB KWALIFIKACJI:
Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie – których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj.: 1402,00 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1056,00 zł dla osoby w rodzinie), stanowiąc systematyczne wsparcie.
Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.
Sposób kwalifikacji:
• OPS będą wydawać osobom potrzebującym skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej lub przekazywać OPL listy osób zakwalifikowanych do pomocy z POPŻ, pod warunkiem uzyskania zgody tych osób;
• OPL mogą w swoich siedzibach przyjmować oświadczenia od osób kwalifikujących się do przyznania pomocy żywnościowej [załącznik nr 5 do wytycznych]. Oświadczenia wraz z wypełnionym skierowaniem przekazywane będą do OPS, następnie OPS wystawia skierowania, które będą przekazywane do OPL;
• OPL mogą samodzielnie kwalifikować wyłącznie osoby bezdomne do udziału w POPŻ na podstawie podpisanego oświadczenia [załącznik nr 6 do wytycznych].
ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH:
Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym za pośrednictwem Organizacji Partnerskich Lokalnych w formie paczek żywnościowych lub posiłków:
Paczka żywnościowa składa się z co najmniej trzech artykułów spożywczych z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo a wchodzących w skład zestawu.
Zestaw roczny artykułów spożywczych obejmuje:
- Kabanosy wieprzowe 0,36 kg,
- Miód nektarowy wielokwiatowy 0,4 kg,
- Olej rzepakowy 4,0 l,
- Cukier biały 4,0 kg,
- Filet z makreli w oleju 1,7 kg,
- Pasztet wieprzowy 0,64 kg,
- Szynka wieprzowa mielona 2,1 kg,
- Szynka drobiowa 3,0 kg,
- Gołąbki w sosie pomidorowym 1,6 kg,
- Ser podpuszczkowy dojrzewający 2,4 kg,
- Mleko UHT 7,0 l,
- Herbatniki maślane 0,8 kg,
- Kasza gryczana 1,5 kg,
- Ryż biały 3,0 kg,
- Makaron kukurydziany bezglutenowy 0,5 kg,
- Makaron jajeczny 4,5 kg,
- Powidła śliwkowe 1,8 kg,
- Buraczki wiórki 1,05 kg,
- Koncentrat pomidorowy 1,6 kg,
- Fasola biała 3,6 kg,
-
Groszek z marchewką 3,6 kg.
W uzasadnionych sytuacjach np. stan zdrowia, lub indywidualne potrzeby żywnościowe można zmienić artykuł spożywczy na inny w odpowiedniej proporcji lub zwiększyć liczbę opakowań..
Żywność wydawana osobom potrzebującym w ramach POPŻ wydawana jest nieodpłatnie.
SKŁADANIE SKARG PRZEZ OSOBY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCE:
Każda osoba potrzebująca ma prawo złożenia skargi dotyczącej sposób dystrybucji żywność do Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, następnie do Caritas Polska z siedzibą w Warszawie.
DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE:
Działania realizowane przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej na rzecz podopiecznych OPL, przy współpracy z OPL i OPS:
• warsztaty kulinarne;
• warsztaty edukacji ekonomicznej;
• warsztaty dietetyczne;
• warsztaty niemarnowania żywności.
Działania realizowane są w siedzibie organizacji biorącej udział w Podprogramie lub w miejscu wyznaczonym przez organizację na rzecz podopiecznych, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronie internetowej oraz wywieszone w siedzibie OPL.
Działania realizowane przez Organizacje Partnerskie Lokalne na rzecz podopiecznych to:
• włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych, np.: zajęcia aktywizujące i wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, zmierzające do wyjścia z ubóstwa;
• grupy wsparcia dla różnych kategorii osób w trudnej sytuacji (np. osoby starsze, matki z dziećmi, osoby samotne);
• pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych – osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy rzeczowej);
• pomoc w utrzymaniu higieny osobistej osobom bezdomnym;
• wsparcie psychologiczne/terapeutyczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ – ale nie znaczy to, że każda osoba musi z nich skorzystać. Konieczna jest współpraca z OPS w zakresie rzeczywistych potrzeb objęcia wsparciem działaniami osób, które korzystają z POPŻ. Działania nie mogą się pokrywać z działaniami prowadzonymi w ramach innych funduszy unijnych (EFS i PROW) w danym województwie, ale muszą być z nimi komplementarne.
PROGRAM OPERACYJNY 2018 – do pobrania.
Harmonogram warsztatów 2018 – do pobrania.
ORGANIZACJE PARTNERSKIE LOKALNE PODPROGRAM 2018
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ceranowie. 08-322 Ceranów 25
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sterdyni, 08-320 Sterdyń, ul. Seroczyńska 3
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokołowie Podlaskim, 08-300 Sokołów Podlaski, ul. Lipowa 52
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielniku, 17-307 Mielnik, ul. Piaskowa 38
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białowieży, 17-230 Białowieża, ul. Sportowa 10
- Parafia Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim – Kaplica w Orli. 17-100 Bielsk Podlaski, ul. Wrzosowa 16
- Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie, 17-120 Brańsk, Chojewo 102
- Parafia Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie, 17-312 Drohiczyn, ul. Kościelna 10A
- Parafia Św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim, 08-300 Sokołów Podlaski, ul. Sadowa 2
- Parafia Św. Doroty Dziewicy i Męczennicy w Domanowie, 17-120 Brańsk, Domanowo 75
- Parafia Matki Bożej Królowej Świata, 17-120 Brańsk, Szmurły 96
- Parafia NMP Królowej Polski w Czeremsze, 17-240 Czeremcha, ul. 1-go Maja 76
- Parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Klichach, 17-120 Brańsk, Klichy 2A
- Parafia Wniebowzięcia NMP w Brańsku, 17-120 Brańsk, ul. Kościelna 3
- Parafia Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, 08-300 Sokołów Podlaski, ul. Oleksiaka Wichury 5
- Parafia Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Stoczku, 07-104 Stoczek, ul. Węgrowska 9
- Jadłodajnia Caritas Diecezji Siedleckiej, 08-110 Siedlce, ul. Bpa Świrskiego 57
- Parafia Przemienienia Pańskiego w Perlejewie, 17-322 Perlejewo 34
- Parafia Trójcy Przenajświętszej w Rudce, 17-123 Rudka, ul. Ks. M. Badowskiego 1
- Parafia Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi, 17-120 Narew, ul. Kościelna 2
- Parafia Wniebowzięcia NMP w Węgrowie, 07-100 Węgrów, ul. Strażacka 5
- Parafia Narodzenia NMP i Św. Mikołaja, 17-100 Bielsk Podlaski, ul. Kościelna 4A
PODPROGRAM 2018 – WYTYCZNE ORAZ ZAŁĄCZNIKI:
– Wytyczne IZ: Podprogram-2018 – Podział na kobiety i mężczyzn – Lista osób zakwalifikopowanych do pomocy żywnościowej: Załącznik-nr-1-1.xlsx – Ewidencja wydania artykułów spożywczych: Załącznik-nr-2-1.xlsx – Ewidencja przyjętych i wydanych artykułów spożywczych: Załącznik-nr-4-1.xlsx – Skierowanie: Skierowanie.docx |
– Podsumowanie_Podprogram 2018
Osoba do kontaktu:
Iga Supleńska
tel. 664-927-812
25 787-37-40